Hymn NSZZ „Solidarność”
HYMN NIEZALEŻNEGO SAMORZĄDNEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO "SOLIDARNOŚĆ"
Słowa: Jerzy Narbutt
Melodia: Stanisław Markowski
Solidarni, nasz jest ten dzień,
A jutro jest nieznane,
Lecz żyjmy tak, jak gdyby nasz był wiek;
Pod wolny kraj spokojnie kładź fundament.
A jeśli ktoś nasz polski dom zapali,
To każdy z nas gotowy musi być,
Bo lepiej byśmy stojąc umierali,
Niż mamy klęcząc na kolanach żyć.
Solidarni, nasz jest ten dzień;
Zjednoczmy się, bo jeden jest nasz cel !

Historia utworu
Wiersz Jerzego Narbutta „Solidarni” powstał 26 listopada 1980 roku. Powstał on w atmosferze wielkiego napięcia społecznego, w bardzo trudnm czasie nękania i represjonowania działaczy opozycji. Ulotki z tekstem „Solidarni” zostały szybko wydrukowane i rozplakatowane najpierw strajkującym robotnikom Ursusa i w regionie mazowieckim, a następnie za pośrednictwem regionalnych struktur „Solidarności” przesłane na cały kraj.
Melodia chwytliwa „wpadająca w ucho”, zbiorowo śpiewana przypomina polskie pieśni partyzanckie. „Solidarni” jednak nie od razu awansują do roli pieśni organizacyjnej nowopowstałego związku zawodowego. W roku 1997 „Solidarnych” w aranżacji Macieja Małeckiego nagrał, wraz z innymi polskimi utworami hymnicznymi, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W ten sposób pieśń trafiła na płytę zatytułowaną „Mazurek Dąbrowskiego i inne hymny”, którą Polskie Radio wydało z okazji wstąpienia Polski do NATO 12 marca 1999 roku. Związkowy hymn, w wykonaniu internowanych, umieścił również na swojej płycie „Wojenko, wojenko” (2006) Piotr Szczepanik. Został on również wpisany do rejestru pieśni narodowych.
Dopiero po dwudziestu latach od powstania utworu, 2 grudnia 2000 roku, zgodnie z uchwałą XIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ, pieśń „Solidarni” stała się oficjalnym hymnem NSZZ „Solidarność”. Obecnie wraz z hymnem państwowym, hymn „Solidarni” odśpiewywany jest na rozpoczęcie lub zakończenie obrad Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność”.
„Solidarni”
Posłuchaj hymnu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” - ogólnopolskiego związku zawodowego powstałego w 1980 roku dla obrony praw pracowniczych, do 1989 roku również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi.
Hymn NSZZ „Solidarność”: Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”: - PDF
Hymn NSZZ „Solidarność”: Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”: - WORD