XXVII Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy - Solidarność - PKP PLK ZLK Zakład Linii Kolejowych - Kraków Kolej

XXVII Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy
NSZZ „Solidarność”
XXVII WALNE ZEBRANIE DELEGATÓW KRAJOWEJ SEKCJI KOLEJARZY
W dniach 21-22 maja 2018 roku w warszawskim hotelu „Sangate” odbyło się XXVII Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, w ramach którego przeprowadzono wybory przewodniczącego i członków Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy na kadencję 2018 – 2022. W tegorocznym WZD wzięło udział 140 ze 144 wybranych delegatów, wśród których znaleźli się między innymi Wojciech Bułat oraz Teresa Zbylut - przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność z ZLK Kraków.
Wśród zaproszonych gości XXVII WZD KSK byli m.in.: przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury - Bogdan Rzońca, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Andrzej Bittel, przewodniczący Komisji Krajowej - Andrzej Duda, Ewa Zydorek – przewodnicząca Krajowej Komisji Wyborczej NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Mamiński - prezes zarządu PKP S.A. oraz Związku Pracodawców Kolejowych, Ireneusz Merchel - prezes zarządu PKP PLK S.A.
Po przedstawieniu przybyłych wybrano prezydium zebrania, w osobach Stanisława Kokota oraz Zbigniewa Gadzickiego, którzy prowadzili dalszą część obrad.
W części sprawozdawczej, mijającą kadencję podsumował przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy – Henryk Grymel.
Po odczytaniu sprawozdań pozostałych organów statutowych, przystąpiono  do najważniejszej części każdego zebrania sprawozdawczo-wyborczego,  czyli wyborów przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ  „Solidarność” na kadencję 2018-2022.
Jedynym zgłoszonym kandydatem  na tę funkcję był obecny przewodniczący Henryk Grymel, który w wyniku  tajnego głosowania otrzymał 113 głosów poparcia spośród 140 głosujących i  został wybrany na kolejną kadencję na przewodniczącego Rady Krajowej  Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.
W następnej kolejności odbyły się wybory członków Rady.
W ramach trwającego WZD podjęto również uchwały i stanowiska, w tym m.in.:
Stanowisko nr 1 XXVII Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” ws. ustawy o Straży Kolejowej
Stanowisko nr 2 XXVII Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” ws. uprawnień do emerytury z uwzględnieniem stażu pracy
Stanowisko nr 4 XXVII Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność" ws. podwyżek wynagrodzeń w spółkach kolejowych
Stanowisko nr 6 XXVII Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność" ws. obrony ZUZP dla pracowników spółki PKP Telkol
W trakcie zebrania zgromadzeni delegaci mieli okazję posłuchać wielu  ważnych kwestii poruszonych przez przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ  „Solidarność” Piotra Dudę:
To bardzo ważne dla mnie, aby  spotkać się w gronie „Solidarności” kolejarskiej, dlatego, że mówiąc o  naszej historii, historii związku zawodowego „Solidarność”, należy  pamiętać, że w tym trudnym okresie, w latach dziewięćdziesiątych, gdzie  następowała restrukturyzacja, gdzie zwijało się górnictwo, zwijało się  hutnictwo, gdzie zwijała się kolej, były takie dwie sekcje, dwie branże w  „Solidarności”, które trzymały ten związek i doprowadziły do tego, że  dzisiaj możemy powiedzieć, że związek zawodowy „Solidarność” nie zwija  się, tylko się rozwija, co dla nas jest bardzo ważne.
I te wszystkie spektakularne akcje związku zawodowego „Solidarność” zawdzięczamy właśnie górnictwu i kolejarzom. Sam, jeszcze jako szef regionu na Śląsku, brałem udział i w akcjach kolejarskich i akcjach górniczych, a niejednokrotnie były to akcje połączone.
(...) Moi drodzy, związek zawodowy „Solidarność”, to profesjonalne struktury i profesjonalni działacze, którzy na każdym szczeblu odpowiadają za funkcjonowanie związku. Organizacje zakładowe, regiony, sekcje regionalne, sekretariaty regionalne, sekcje krajowe, krajowe sekretariaty. Każdy na swoim szczeblu wie, za co odpowiada i jaką ma wykonywać pracę, a Komisja Krajowa, jeśli jest taka potrzeba, wspiera te działania. Jako „Solidarność” jesteśmy jednolitą organizacją, która zrzesza wszystkie zawody, jakie występują w naszej ukochanej ojczyźnie. (…)
Nasze akcje, dotyczące nie podnoszenia wieku emerytalnego, walki z umowami śmieciowymi, dotyczyły wszystkich. I ważne jest, że to nam się udało. Ale było to okupione wieloma wyrzeczeniami. (…)